|
| Natrium lys alle offentlige steder?? Fra : o0LouiSe0o | Vist : 1814 gange 20 point Dato : 09-12-04 22:10 |
|
I min klasser har vi sendt et lovforslag en til en konkurence, "ungdomsparlamentet", det er blevet optaget, og vi skal fremlægge det på christiansborg for en masse andre. Vores lovforslag mangler lii det sidste finish, så ku I komme med nogle kommentarer?
Lovforslag: Natrium lys på toiletter i alle offentlige steder, restauranter, barer osv. Dette gøres for at stiknarkomaner ikke kan se deres blodårer, og kan derfor ikke indtage stoffet.
Altså, lovforslaget i meget korte træk, det indsendte er ikke formuleret således. Personligt synes jeg ikke så godt om forslaget, da dette ikke stopper et misbrug. Narkomanen blver ikke uafhængig, men går blot et andet sted hen. Eller prøver måske alligev, og rammer forkert. En anden ting er, vil mann ikke kunne se hullet fra tidligere sår? Og kunne man vt tegne en anmærkning med en tus el. lign, og så stikke der?
Det er jo godt hvis narkomaner ikke kan indtage stoffer på disse toiletter, for andres skyld. Fx er det jo ikke fair over for et barn der måslke stikker sig på en HIV relateret kanyle, el., lign.
Ja, hvad synes I??
| |
| Kommentar Fra : BjarneD |
Dato : 09-12-04 22:29 |
|
Det er vist mere hensigten end midlet der er bemærkelsesværdigt.
Desværre er det sådan, at narkomaner udvikler en snuhed, som andre ikke kan forudsige så effekten af jeres forslag vil kun blive, at I tvinger narkomanerne andre steder hen. Man kan ikke stoppe dem, men hvad med at udbygge med gode forslag til hvad man kan gøre for at give narkomanerne bedre forhold.
Man skal desværre udrydde narkotika for at forhindre misbrug og det er jo lige så urealistisk, men det er glimrende, at I spekulerer på hvad man kan gøre.
| |
| Kommentar Fra : hjkofoed |
Dato : 10-12-04 01:32 |
|
Hvad ville der ske, hvis alle apoteker fik "fixerum" med god hygieine og lave priser mod legitimation. Så ville man fjerne pushernes fortjeneste. Hvis det så stadig var ulovligt at besidde narko udenfor disse rum, ville der næppe være mange, der ville løbe risikoen, og dermed kunne man måske nedbringe misbruget på en human måde.
?????
H-J
| |
| Du har følgende muligheder | |
|
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
| |
|
|