|
 | Problemer med <div> i IE Fra : kbisgaard | Vist : 321 gange 300 point Dato : 20-01-11 15:15 |
|
Hej alle
Jeg har nogle problemer med et design jeg arbejder med. Er lige begyndt at bruge <div> i stedet for tables. Jeg bruger normalt Google Chrome som browser, men når jeg åbner den nye side i Internet Explorer, ser den helt forkert ud.
Er der nogen som kan fortælle mig hvorfor, og evt. hvordan jeg ordner det?
Siden er her: http://www.just2cool.dk/BDE/design
| |
 | Kommentar Fra : emhauge  |
Dato : 20-01-11 15:19 |
|
kan du ikke beskrive dit problem!
når jeg åbner siden ligger den øverst i venstre hjørne, er det meningen eller skulle den have været centreret?
ligeledes er der ingen link der virker!
/emhauge
| |
 | Kommentar Fra : bentjuul  |
Dato : 20-01-11 15:46 |
| | |
 | Kommentar Fra : kbisgaard |
Dato : 20-01-11 16:03 |
|
Ja det var meningen at det skulle centreres. Men det er også at menuen og login boxen ikke ser rigtig ud + det skulle ligge til højre for teksten i stedet for under den. Prøv at åben den i chrome eller noget andet.
| |
 | Kommentar Fra : bentjuul  |
Dato : 20-01-11 16:18 |
|
Først når du har indsat doc-type, html, head, body, kan du få valideret din side hos W3C og så får du også oplyst hvor dine fejl er.
Så længe du ikke har indsat doc-type, html, head, body og fået valideret, vil din side blive vist forskelligt i browserne.
God fornøjelse jeg stiger ud her af spørgsmålet
| |
 | Kommentar Fra : kbisgaard |
Dato : 20-01-11 17:54 |
| | |
 | Du har følgende muligheder | |
|
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
| |
|
|