/ Forside/ Karriere / Job / Andet job / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Andet job
#NavnPoint
Nordsted1 1932
refi 940
HelleBirg.. 680
svendgive.. 666
CLAN 660
ans 630
granner01 605
Kortoverv.. 540
3773 460
10  jakjoe 380
Ang. førtidspension
Fra : huelya87
Vist : 1155 gange
50 point
Dato : 18-02-10 20:59

Hej jeg har et forspørgsel vedr førtidspension. er der nogen der kender noget til det? Min svigerforældre vil rejse i 6 mdr, kan man det? for har nemlig hørt at der er kommet nye regler hvor det er op til 3 mdr, man kan rejse.

 
 
Kommentar
Fra : IBM760


Dato : 18-02-10 21:22

På denne side, http://www.vanfoerefonden.dk/fileadmin/pubs/pjecer/socialret/doc7.html fandt jeg følgende oplysninger:

Citat
Førtidspension i udlandet
Retten til pensionstillægget bevares ikke ved flytning til udlandet. Det gør derimod retten til grundbeløbet, invaliditetsbeløbet, erhvervsudygtighedsbeløbet, førtidsbeløbet, tillæg efter §§ 16 og 17 samt invaliditetsydelse.
Ved kortere ophold i udlandet berøres førtidspensionen ikke. Der udbetales grundbeløbet, førtidsbeløbet, invaliditetsbeløbet, erhvervsudygtighedsbeløbet, tillæg efter §§ 16 og 17 samt invaliditetsydelse.

Hvis man har dansk indfødsret, kan man medtage de dele af førtidspensionen, som er nævnt ovenfor. Har man ikke dansk infødsret gælder der særlige regler, som man må drøfte med sin sagsbehandler/kommunen.


Som det fremgår forsvinder pensionstillægget ved flytning til udlandet.

Hvorimod de også siger:
Ved kortere ophold i udlandet berøres førtidspensionen ikke.
Så er det kun, hvad de mener med kortere ophold. - Så for at være sikker, ville jeg henvende mig hos kommunen, så man ikke pludselig for sig en overraskelse eller evt. regulering med tilbagevirkende kraft!




Kommentar
Fra : alka


Dato : 19-02-10 06:51

HVIS der er tale om en egentlig rejse, hvor man rejser rundt til forskellige steder, så vil det normalt IKKE have iondflydelse på f-pension, men hvis man fx tager ophold ½ år hos sine børn i Australien, så vil det ikke blive betragtet som en rejse - på samme måde, men jeg siger også spørg din kommune, for sagsbehandlerne vil nok give forskellige svar kommunerne imellem!

Accepteret svar
Fra : Olesen-50

Modtaget 50 point
Dato : 19-02-10 08:49



Der er ingen fra kommunen der kontrollerer om man er væk fra sin bopæl, når først pensionen er trådt i kraft.

Så når dine svigerforældre ikke melder adr.ændring e.lign så er der tale om ferie, også selv om det er i seks måneder

Godkendelse af svar
Fra : huelya87


Dato : 19-02-10 19:41

Tak for svaret Olesen-50.

Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173467
Tips : 31650
Nyheder : 719565
Indlæg : 6382401
Brugere : 218248

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste