/ Forside / Interesser / Familie & Relationer / Slægtsforskning / Nyhedsindlæg
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Slægtsforskning
#NavnPoint
senta 50517
svendgive.. 41640
vith 18049
modersvil.. 16589
Påsse 14847
LisBJensen 13749
jyttemor 12290
jkrjk2 11934
Varla 8031
10  katekismus 7979
Oplysninger om nulevende personer
Fra : Preben


Dato : 21-11-11 23:42

På dette link:
http://www.slaegtogdata.dk/forum/index.php/topic,24.0.html#new
nævnes det, at man ikke må offentliggøre oplysninger om nulevende personer
i et slægtstræ.
Gælder det også personernes navne? Gælder det deres fødselsår? Hvad
omfatter det egentligt, og hvad er et lovgrundlaget?

--
mvh/Preben

 
 
Toke Nørby (23-11-2011)
Kommentar
Fra : Toke Nørby


Dato : 23-11-11 09:52

Preben <pranSLETDETTE@privat.dk> wrote:

>På dette link:
>http://www.slaegtogdata.dk/forum/index.php/topic,24.0.html#new
>nævnes det, at man ikke må offentliggøre oplysninger om nulevende personer
>i et slægtstræ.
>Gælder det også personernes navne? Gælder det deres fødselsår? Hvad
>omfatter det egentligt, og hvad er et lovgrundlaget?

Hej Preben,
Det må være et oplagt spørgsmål at stille i dk.videnskab.jura
Der må være flere undtagelser, for oplysning om bopæl for de fleste
danskere kan jo findes på Krak og der står navnene jo også.

Hvordan mon aviserne ville håndtere sådanne oplysninger, hvis ikke de
måtte offentliggøres på avisernes netsider?

Jeg er også nysgerrig - og følger med i juragruppen, så spørg der!
Mvh
Toke
--
Toke.Norby@Norbyhus.dk
Læs om "Skivearket" og "Skibsgrisens Flugt"
eller om Klasselotteriets inspektører 1753-2010:
http://norbyhus.dk/

Preben (23-11-2011)
Kommentar
Fra : Preben


Dato : 23-11-11 10:41

Den 23.11.2011 kl. 09:51 skrev Toke Nørby <Toke.Norby@norbyhus.dk>:

> Preben <pranSLETDETTE@privat.dk> wrote:
>
>> På dette link:
>> http://www.slaegtogdata.dk/forum/index.php/topic,24.0.html#new
>> nævnes det, at man ikke må offentliggøre oplysninger om nulevende
>> personer
>> i et slægtstræ.
>> Gælder det også personernes navne? Gælder det deres fødselsår? Hvad
>> omfatter det egentligt, og hvad er et lovgrundlaget?
>
> Hej Preben,
> Det må være et oplagt spørgsmål at stille i dk.videnskab.jura
> Der må være flere undtagelser, for oplysning om bopæl for de fleste
> danskere kan jo findes på Krak og der står navnene jo også.
>
> Hvordan mon aviserne ville håndtere sådanne oplysninger, hvis ikke de
> måtte offentliggøres på avisernes netsider?
>
> Jeg er også nysgerrig - og følger med i juragruppen, så spørg der!
> Mvh
> Toke



Det gør jeg.

--
mvh/Preben

Ukendt (23-11-2011)
Kommentar
Fra : Ukendt


Dato : 23-11-11 17:28

Hej
Den 23-11-2011 10:40, Preben skrev:
> Den 23.11.2011 kl. 09:51 skrev Toke Nørby <Toke.Norby@norbyhus.dk>:
>
>> Preben <pranSLETDETTE@privat.dk> wrote:
>>
>>> På dette link:
>>> http://www.slaegtogdata.dk/forum/index.php/topic,24.0.html#new
>>> nævnes det, at man ikke må offentliggøre oplysninger om nulevende personer
>>> i et slægtstræ.
>>> Gælder det også personernes navne? Gælder det deres fødselsår? Hvad
>>> omfatter det egentligt, og hvad er et lovgrundlaget?

http://www.datatilsynet.dk/borger/slaegtsforskning/
--
Hilsen
Knud Aagaard
http://aagaardweb.dk

ehn (23-11-2011)
Kommentar
Fra : ehn


Dato : 23-11-11 13:57

On Mon, 21 Nov 2011 23:42:28 +0100, Preben <pranSLETDETTE@privat.dk>
wrote:
>På dette link:
>http://www.slaegtogdata.dk/forum/index.php/topic,24.0.html#new
>nævnes det, at man ikke må offentliggøre oplysninger om nulevende personer
>i et slægtstræ.
>Gælder det også personernes navne? Gælder det deres fødselsår? Hvad
>omfatter det egentligt, og hvad er et lovgrundlaget?
>
Datatilsynet skriver herom:

Persondatalovens § 6, indeholder forskellige regler for, hvornår
registrering, videregivelse og anden behandling af "almindelige"
ufølsomme oplysninger må ske.

Behandling kan bl.a. ske hvis

den registrerede har givet udtrykkeligt samtykke hertil, eller
hvis
slægtsforskerens interesse i behandlingen vejer tungere end
hensynet til den registrerede.

Spørgsmålet om, hvornår slægtsforskerens interesse vejer tungere end
hensynet til den registrerede, skal afgøres ud fra en konkret
vurdering i hvert enkelt tilfælde.

Det er som udgangspunkt slægtsforskeren, der selv må vurdere, om
oplysningerne lovligt kan offentliggøres uden samtykke fra de
registrerede personer.

Det er dog Datatilsynets opfattelse, at eksempelvis et familietræ med
-------------------------------------------------------------------------------------------
ganske ufølsomme (banale) oplysninger såsom navne, fødsels og dødsår
-------------------------------------------------------------------------------------------------
kan offentliggøres på internettet uden samtykke.
-----------------------------------------------------------------

Erik Helmer Nielsen

Preben (23-11-2011)
Kommentar
Fra : Preben


Dato : 23-11-11 17:10

Den 23.11.2011 kl. 13:56 skrev ehn <ehelmer@email.invalid>:

[klip]
> Det er dog Datatilsynets opfattelse, at eksempelvis et familietræ med
> -------------------------------------------------------------------------------------------
> ganske ufølsomme (banale) oplysninger såsom navne, fødsels og dødsår
> -------------------------------------------------------------------------------------------------
> kan offentliggøres på internettet uden samtykke.
> -----------------------------------------------------------------



Tak for svaret. Jeg går ud fra, at ovenstående er et citat. Har du et link
til dette citat?

--
mvh/Preben

ehn (23-11-2011)
Kommentar
Fra : ehn


Dato : 23-11-11 17:38

On Wed, 23 Nov 2011 17:09:53 +0100, Preben <pranSLETDETTE@privat.dk>
wrote:
>Den 23.11.2011 kl. 13:56 skrev ehn <ehelmer@email.invalid>:
>
>[klip]
>> Det er dog Datatilsynets opfattelse, at eksempelvis et familietræ med
>> -------------------------------------------------------------------------------------------
>> ganske ufølsomme (banale) oplysninger såsom navne, fødsels og dødsår
>> -------------------------------------------------------------------------------------------------
>> kan offentliggøres på internettet uden samtykke.
>> -----------------------------------------------------------------
>
>Tak for svaret. Jeg går ud fra, at ovenstående er et citat. Har du et link
>til dette citat?

Ja,
http://www.datatilsynet.dk/borger/slaegtsforskning/

men det er nu nemt at finde det med Google

ehn

Preben (23-11-2011)
Kommentar
Fra : Preben


Dato : 23-11-11 17:49

Den 23.11.2011 kl. 17:38 skrev ehn <ehelmer@email.invalid>:

>> Tak for svaret. Jeg går ud fra, at ovenstående er et citat. Har du et
>> link
>> til dette citat?
>
> Ja,
> http://www.datatilsynet.dk/borger/slaegtsforskning/
>
> men det er nu nemt at finde det med Google



Tak for linket.

--
mvh/Preben

Preben (23-11-2011)
Kommentar
Fra : Preben


Dato : 23-11-11 17:49

Den 23.11.2011 kl. 17:28 skrev knud aagaard <knud.aagaard_gmail.com>:

> http://www.datatilsynet.dk/borger/slaegtsforskning/


Tak.

--
mvh/Preben

Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 175005
Tips : 31772
Nyheder : 719565
Indlæg : 6392510
Brugere : 218423

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste