/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6606
BjarneD 5596
Oldboston 4833
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
Ophavsret
Fra : Reset
Vist : 961 gange
200 point
Dato : 11-09-04 23:03

Jeg arbejder i øjeblikket på en hjemmeside som vil komme til at bestå af gamle avisudklip
ca 35-40 år gamle. Kan jeg det? Er der nogen forældelsesfrist på ophavsretten?

Hilsen Valentin

 
 
Kommentar
Fra : BjarneD


Dato : 11-09-04 23:30

Jeg har ikke noget svar til dig, men jeg faldt over denne side hvor der bl. a. er lovgrundlag mm.
http://www.ophavsret.dk/

Kommentar
Fra : ans


Dato : 11-09-04 23:33

Jeg tror ikke, du har ret til at gengive avisartikler på en hjemmeside med mindre du har fået lov.
Du kan også læse denne side

http://www.ks.dk/publikationer/konkurrence/2002/fas/fas-07/

Kommentar
Fra : CarstenGP


Dato : 12-09-04 00:06

Nope: Ophavsretten varer indtil 70 år er forløbet efter udgangen af ophavsmandens dødsår.
Det er både tekster og noder osv.
Ophavsmanden på avisartikler er journalisten der har skrevet dem.

Kommentar
Fra : Reset


Dato : 12-09-04 00:50

Jeg tror desværre i har ret, men jeg har nu rettet henvendelse til den avis som skulle levere stoffet, men som jeg forstår loven, må jeg godt citere fra diverse artikler/notitser, blot jeg angiver kilden.

Hilsen Valentin

Accepteret svar
Fra : maya123

Modtaget 200 point
Dato : 12-09-04 07:23

Ja du må citerer uddrag, det står i §22

Af et offentliggjort værk er det tilladt at citere i overensstemmelse med god skik og i det omfang, som betinges af formålet.

DVS: Uddrag og ikke en hel artikel, god skik er kildeangivelse. Hvis der i de avis udklip du omtaler, er et billede sammen med artiklen, skal du være opmærksom på at der som regel er to ophavsrettigheder.

Som hovedregel kan du også regne med, at hvis din hjemmeside er i erhvervsøjemed, så er det slut-forbudt. Dette gælder også for små hjemmesider med banner og popupreklamer, hvad mange desværre er totalt ligeglade med.

§ 23. Offentliggjorte kunstværker og værker af beskrivende art, jf. § 1, stk. 2, må gengives i kritiske eller videnskabelige fremstillinger i tilslutning til teksten, når det sker i overensstemmelse med god skik og i det omfang, som betinges af formålet. Gengivelsen må ikke ske i erhvervsøjemed.

Held og lykke med det hele, det skal nok gå.

MVH maya




Kommentar
Fra : Teil


Dato : 12-09-04 08:16
Godkendelse af svar
Fra : Reset


Dato : 13-09-04 06:02

Tak for svaret maya123.
                        

Kommentar
Fra : maya123


Dato : 13-09-04 08:49

Selv tak Reset

Og god dag.
MVH maya


Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173629
Tips : 31662
Nyheder : 719565
Indlæg : 6383572
Brugere : 218258

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste