/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6606
BjarneD 5596
Oldboston 4833
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
Fradrag
Fra : qpool
Vist : 688 gange
50 point
Dato : 20-08-03 13:51

Min mor er førtidspensionist men kan man kun bruge §12A hvis det er en del af huset man udlejer og ikke hele huset.Er der evt nogne der har links til personer som kan lave en foreløbelig udregning
Har læst dette her på nettet .

Citat.
Såfremt du udlejer en del af dit hus til din mor, kan beskatning af dig ske på 2 forskellige måder.

1. Såfremt din mor er pensionist, førtidspensionist, efterlønsmodtager eller fyldt 67 år, kan du bruge reglen i ligningslovens § 12 A. Dette medfører, at du skal betale fuld ejendomsværdiskat, men alene beskattes af den del af din mors leje, der overstiger 250% af ejendomsværdiskatten. § 12 A kan alene
anvendes i realtion til ejerens eller ægtefællens forældre, stedforældre eller bedsteforældre.

 
 
Kommentar
Fra : erling_l


Dato : 20-08-03 14:34

Der er 2 type regler omkring udlejning af værelser, generelt - læs om dem her : http://www.erhverv.toldskat.dk/obj.asp?o_id=142701&ov_id=200290&i=1&top=133774&action=open#i142701

Den mest normale metode er nok, at tage udgangspunkt i ejendomsværdien. Bundfradraget er 1 1/3 pct. af den ejendomsværdi, der er ansat for indkomståret - dog altid mindst 24.000 kr.

Det er det letteste, fordi det ikke tager udgangspunkt i faktiske udgifter, og derfor ikke kræver hverken den store dokumentation eller regnskat.

Mvh Erling

Kommentar
Fra : Krybdyr


Dato : 12-09-03 19:49

Formålet med LL § 12 A er at lette byrden for dem, som ønsker selv at pleje deres forældre m.fl.

Lettelsen ligger i, at man bliver beskattet som man selv beboede "friboligen". Dette skal ses i modsætning til almindelig udlejning, hvor man vil blive indkomstbeskattet af markedslejen, hvis man udlejede den vederlagsfrit.

Kravet om at friboligen findes i tilknytning til den skattepligtiges eller dennes ægtefælles bolig, er et afstandskrav. Det er derfor uden betydning, om det er hele huset, eller kun en del deraf der stilles til rådighed.

Følgende eksempler vil blive accepteret umiddelbart:
- lejligheder i samme opgang eller naboopgang
- naborækkehuse eller tofamilieshuse
- 2 naboparcelhuse
- parcelhusgrund med 2 selvstændige boliger

Uden for disse tilfælde bliver det en selvstændig vurdering. Der lægges her primært vægt på den ældres situation. Boligerne skal have en sådan tilknytning, at man kan varetage hensynet bag bestemmelsen - den ældres plejebehov.

Kilde: cir. 72 17.4 1996 (Cirkulære til Ligningsloven)

Mvh Krybdyr

Du har følgende muligheder
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173634
Tips : 31664
Nyheder : 719565
Indlæg : 6383602
Brugere : 218258

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste