/ Forside/ Interesser / Andre interesser / Smalltalk / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn

Kodeord


Reklame
Top 10 brugere
Smalltalk
#NavnPoint
ans 29699
molokyle 27260
Nordsted1 27077
Klaudi 22638
o.v.n. 17081
dova 16181
3773 15982
refi 15492
miritdk 13786
10  Camillasm.. 12371
Ny PC
Fra : Leif7
Vist : 203 gange
100 point
Dato : 29-11-25 17:36

Man skal vist skynde sig hvis man vil have en ny PC billigt.
https://ekstrabladet.dk/forbrug/Teknologi/prischok-din-pc-opgradering-koster-nu-mere-end-en-playstation-5/11023668

AI har en glubende sult på hardware, så det vil også presse produktionen af de mindre hjemmecomputere.

Min kan ikke opgraderes til Win 11, så mandag formiddag vil jeg svinge kortet hos min lokale pusher


 
 
Kommentar
Fra : Klaudi


Dato : 29-11-25 18:49

Jeg har lige bestilt en SSD, så håber jeg pc klarer sig lidt endnu, har Win 11 på den, men det er snart en gammel sag, fra ca 2015.

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 29-11-25 23:02

Citat
har Win 11 på den


https://endoflife.date/windows

Sjovt at se at der er flere underversioner som allerede kan mangle opdateringer, men nok ikke noget vi private skal tænke over.
Det vides at "Rejsekortet" kører på en skrabet Windows XP, der er jo simpelthen ikke brug for alle de kreative funktioner som vi andre har og bruger mere eller mindre.

Det bliver min første PC med SSD, men der sidder vel noget tilsvarende i min smartphone.

Kommentar
Fra : Eyvind


Dato : 30-11-25 10:19

Tja - jeg har lige købt en acer med win 11 .......................men den er vel nok irriterende.
For et par uger siden fik jeg muligheden for at vende tilbage til win 10 - om jeg stadig kan det ved jeg ikke rigtigt.
Nå men det er vel muligt, at lære den der win 11 at kende.

Samtidig prøver jer at køre uden TDC net via en TP-link router med simkort.

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 30-11-25 10:43

Citat
Tja - jeg har lige købt en acer med win 11 .......................men den er vel nok irriterende.


En ny PC er altid irriterende, f.eks. fyldt med crapware og prøveversion af et sikkerhedsprogram som jeg altid afinstallerer som det første og bruger mit foretrukne købeprogram.
Det er ikke Microsoft, men computerproducenten der installerer disse programmer ......... i håb om lidt returkommission



Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 03-12-25 22:01

@Klaudi

Jeg har købt denne her i dag.
https://www.tradera.com/da/item/1202/651415855/dell-optiplex-3060-mini-intel-i3-8100t-8-gb-ram-och-256-gb-ssd

Dog købt i lokal butik med en noget højere pris.

Da jeg nærlæser viser det sig at den er installeret med Windows 11 Pro.
Der går et par dage inden jeg starter den, men jeg er jo flasket op med Home versioner.
Kan jeg vente nogen overraskelser som jeg ikke har mødt før ?
Forventer at den er formateret og geninstalleret.

I øvrigt er den en "refurb" klasse A, man fortalte mig at der findes 3 klasser A-B-C hvoraf A er mest tjekket igennem, selv et ridset kabinet kan trække en klasse ned selv om indholdet er ok, desuden er der 2 års garanti.

Kommentar
Fra : Klaudi


Dato : 03-12-25 22:07

Kender ikke pc'en, men er det med 11 pro skal du sørge for at du har tjek på Bitlocker nøgle, hvis den er aktiveret og pc dør kan det blive besværligt at få sine data igen. (har jeg hørt)

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 03-12-25 22:26

Tak

Bitlocker .......... må være Bitcoin, jeg har læst at flere har mistet en formue

Jeg tog fusen lidt på ekspedienten, startede med at sige at jeg skulle bruge et HDMI kabel, da han havde fundet det frem sagde jeg at jeg også lige skulle have en computer.
Han stivnede et par sekunder

Kommentar
Fra : Klaudi


Dato : 03-12-25 22:29

Ja det kræver jo en pc der passer til hdmi kablet

Kommentar
Fra : dogvillestar


Dato : 04-12-25 14:26

Så en inde på hardwareonline.dk, der solgte en stationær PC for mere end han i sin tid havde givet for den, pga. de opskruede priser på RAM!
Normalt får du ret meget mindre for brugt hardware, men ikke når der sidder masser af (nogenlunde ny) RAM i maskinen, og måske også et grafikkort med masser af RAM, så er den pludselig mere værd end du gav for den
Så det er gyldne tider for dem der har gemt deres gamle RAM fyldte gamer PC da de opgraderede.

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 05-12-25 08:50

På et tidspunkt før årtusindskiftet var der også rav i den.
Dengang målte man ramblokke i mb, ikke gb, og da spil og andet ramkrævende vandt frem var folk sultne efter større blokke ...... systemer og bundkort kunne sagtens håndtere mere ram.

Men de større blokke kostede kassen og blev forsinket i produktionen, defor opstod der en indbrudsbølge hos firmaer der havde nye computere med de store blokke.
Tyvene brød ind, ikke for at stjæle computerne, de nøjes med at åbne kabinetterne for at pille blokkene ud.

Kommentar
Fra : Eyvind


Dato : 05-12-25 09:47

Klaudi hvad er det for noget med en Bitlocker nøgle ??????????????
Hilsen en ældre winduskigger

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 05-12-25 10:02
Kommentar
Fra : Klaudi


Dato : 05-12-25 10:05

Det er MS's kryptering, den kan være aktiveret som standard på Win 11 pro, så derfor lige reminder.

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 05-12-25 10:11

Citat
den kan være aktiveret som standard på Win 11 pro, så derfor lige reminder.


Hmm, nu stresser jeg lidt.
Har en Microsoft konto, men vil gemme mit login på en pind.

Kommentar
Fra : Klaudi


Dato : 05-12-25 10:14

Hvis pc er krypteret så kan du finde nøgle på din MS konto og kopiere den til usb pind, så burde du være dækket ind

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 06-12-25 08:24

Hmm, så må man jo kunne fravælge kryptering under konfiguration af den nystartede PC.

Win 10 er vel på en måde spærret i og med jeg skal skrive et password. jeg har ikke lavet en kopi på en pind ........... regner med at min 73 årige hukommelse fungerer længe

Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 177760
Tips : 31970
Nyheder : 719565
Indlæg : 6410487
Brugere : 218906

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste