/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6606
BjarneD 5596
Oldboston 4833
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
Tavshedspligtbh
Fra : Kenzzo
Vist : 372 gange
300 point
Dato : 20-03-15 11:17

I hvilket omfang har en bankrådgiver tavshedspligt?

Må han/hun gerne videregive hvilke bevægelser der er på ens konto til sin samlevende, uden ens samtykke?

Hvor meget må de fortælle?

 
 
Kommentar
Fra : marken84


Dato : 20-03-15 11:27


NEJ, det må han naturligvis IKKE tale med andre om...

Kommentar
Fra : marken84


Dato : 20-03-15 11:30


Sakset på Mybanker:

Citat
Din bankrådgiver må ikke udveksle personlige økonomiske oplysninger om dig med andre uvedkommende, medmindre du har givet en særlig tilladelse hertil. Kravet om tavshedspligten følger af "lov om finansiel virksomhed" § 117. Se nedenfor

"§ 117. Bestyrelsesmedlemmer, medlemmer af lokale bestyrelser og lignende, medlemmer af repræsentantskabet i en finansiel virksomhed, der ikke er en sparekasse, revisorer og granskningsmænd samt deres suppleanter, stiftere, vurderingsmænd, likvidatorer, direktører, ansvarshavende aktuarer, generalagenter og administratorer i et forsikringsselskab samt øvrige ansatte må ikke uberettiget videregive eller udnytte fortrolige oplysninger, som de under udøvelsen af deres hverv er blevet bekendt med. Bestemmelsen finder tilsvarende anvendelse for finansielle holdingvirksomheder.

Stk. 2. Den, som modtager oplysninger efter stk. 1, er omfattet af den i stk. 1 nævnte tavshedspligt".


Kommentar
Fra : Kenzzo


Dato : 20-03-15 11:30

Ved ikke om man kunne misforstå sin. Men 'sin' er min samlevende

Men det gør vel ingen forskel?

Kommentar
Fra : Kenzzo


Dato : 20-03-15 11:31

Ja har godt læst ovenstående - men er ens samlever betegnet som uvedkommende?

Accepteret svar
Fra : marken84

Modtaget 300 point
Dato : 20-03-15 12:31


Citat
Ved ikke om man kunne misforstå sin. Men 'sin' er min samlevende Glad

Men det gør vel ingen forskel?


ABSOLUT IKKE NEJ... Tavshedspligt er tavshedspligt, uanset hvem!

Kommentar
Fra : ingelein


Dato : 20-03-15 13:26

Det ændrer sagen, hvis I har fællesIndsæt din tekst her konto, som begge har adgang til.
Ingelein

Kommentar
Fra : jøjø


Dato : 20-03-15 15:03

Citat
Må han/hun gerne videregive hvilke bevægelser der er på ens konto til sin samlevende, uden ens samtykke?

Hvis det drejer sig om sociale ydelser, kan sagsbehandlere vel få adgang til din (jeres) konto, så helt hemmeligt kan det vel ikke holdes?

Kommentar
Fra : Bille1948


Dato : 20-03-15 21:24

Har du hemmeligheder overfor din samlevende?

Men derfor må bankrådgiveren ikke videregive noget som helst.

Godkendelse af svar
Fra : Kenzzo


Dato : 21-03-15 16:15

Tak for svaret marken84.

Kommentar
Fra : Kenzzo


Dato : 21-03-15 16:22

Nej overhovedet ikke. Rådgiveren har bare videregivet oplysninger om bevægelser på min lønkonto, så var bare nysgerrig efter, i hvilket omfang hun er omgivet af tavshedspligt.

Takker for alle svar

Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173634
Tips : 31664
Nyheder : 719565
Indlæg : 6383594
Brugere : 218258

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste