/ Forside/ Interesser / Familie & Relationer / Andet familie & relationer / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Andet familie & relationer
#NavnPoint
Nordsted1 3372
ans 2007
HelleBirg.. 1420
vil.du 996
dova 932
Teil 892
svendgive.. 781
refi 590
clou 540
10  katekismus 538
Arv
Fra : Diva1971
Vist : 195 gange
50 point
Dato : 13-01-15 18:48

Hej

Min far døde for nogle uger siden
Jeg skulle ringe til skifteretten da jeg er den eneste pårørende
Det viser sig at min far da han var gift for 20 år siden sammen med den daværende ægtefælle
Har oprettet særeje og et testamente for at de kunne sikre hinanden
Da de var gift.
De har nu været skilt i 20 år
Så mit spørgsmål er nu.

Vil hun kunne arve hvis testamentet er bundet op på deres særeje

Nogen det ved noget



 
 
Kommentar
Fra : mig-selv


Dato : 13-01-15 19:14

Som regel har børn og direkte nedkommere første ret - ved ikke med særeje, men det må de jo vide på Dommerkontoret som har med sagen at gøre, det kan være der er tale om enkelte ting og sager de ville ´hjælpe´ hinanden med i tilfælde af død, og ikke hele formuen.
Bare det at du er indkaldt (ringe) kan tyde på at du skal arve.

Kommentar
Fra : rosekamp


Dato : 13-01-15 19:15
Kommentar
Fra : rosekamp


Dato : 13-01-15 19:18

Citat
§ 38. Ægtefællers indbyrdes arveret bortfalder ved separation og skilsmisse.


http://www.familieadvokaten.dk/Lovsamling/Arveloven.html#§ 38

Kommentar
Fra : mig-selv


Dato : 13-01-15 19:28

Citat
arveret bortfalder

Mener ikke at ´særeje´ kan ophæves så nemt - men tiderne skifter jo.

Kommentar
Fra : svendgiversen


Dato : 14-01-15 12:16

Hvis din far bliver skildt, må han skifte, og kan ikke sidde i uskiftet bo.





Du har følgende muligheder
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173637
Tips : 31664
Nyheder : 719565
Indlæg : 6383620
Brugere : 218258

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste