/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6606
BjarneD 5596
Oldboston 4833
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
digtafon optagelse - ulovligt?
Fra : denevigeuheldige
Vist : 570 gange
50 point
Dato : 14-09-14 10:49

Må man optage hvad læreren siger i offentlig rum på f.eks universitetet? Kan være svært at huske alt hvad der bliver undervist i? Optagelsen bliver kun brugt til gennemhøring nåpr der skal laves lektier derhjemme.
Men er det lovligt?

 
 
Kommentar
Fra : Troldepige


Dato : 14-09-14 12:10

Iflg.loven er det ikke tilladt, at optage fra møder o.l., som man ikke selv deltager i.

Så ja, hvis du selv er tilstede, så må det være lovligt at optage.

" § 263. Med bøde eller fængsel indtil 6 måneder straffes den, som uberettiget

1) bryder eller unddrager nogen et brev, telegram eller anden lukket meddelelse eller optegnelse eller gør sig bekendt med indholdet,

2) skaffer sig adgang til andres gemmer,

[B]3) ved hjælp af et apparat hemmeligt aflytter eller optager udtalelser fremsat i enrum, telefonsamtaler eller anden samtale mellem andre eller forhandlinger i lukket møde, som han ikke selv deltager i, eller hvortil han uberettiget har skaffet sig adgang.[/B]"


https://www.retsinformation.dk/Forms/r0710.aspx?id=164192

Accepteret svar
Fra : Kortoververden

Modtaget 50 point
Dato : 14-09-14 12:46

Det er nok en god ide, at gøre underviseren opmærksom på det først, bare for at bevare det gode forhold.

Kommentar
Fra : EXTERMINATOR


Dato : 14-09-14 13:06

Nogle steder har underviserne faktisk et system de kan aktivere således at eleverne kan få adgang til undervisningen elektronisk når klassen er slut.
Underviseren bærer så en mikrofon i timen således at lydkvaliteten er ok. En diktafon der befinder sig langt fra det den skal optage er ikke optimalt.

Kommentar
Fra : katekismus


Dato : 14-09-14 14:21

Skal man som underviser acceptere, at de studerende optager undervisningen
Ophavsretsloven og persondataloven kan imidlertid ikke rigtig bruges, når studerende vil optage undervisningen, og når de udelukkende har tænkt sig at bruge optagelsen selv, dvs. uden at lægge den på nettet eller på anden måde give den videre til andre. Iflg. ophavsretslovens § 12 er det nemlig ikke en ophavsretskrænkelse at optage beskyttet stof, så længe det kun sker til privat, ikke-erhvervsmæssig brug.
..........
http://www.fskweb.ene.uni-c.dk/da/jura?q=node/817


Kommentar
Fra : denevigeuheldige


Dato : 14-09-14 22:52

Takker for svar. Jeg vil foreslå min datter at hun lige spørger ind til læreren om det er ok så.

Godkendelse af svar
Fra : denevigeuheldige


Dato : 14-09-14 22:53

Tak for svaret Kortoververden.

Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173636
Tips : 31664
Nyheder : 719565
Indlæg : 6383615
Brugere : 218258

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste