/ Forside/ Karriere / Offentlige / Told og Skat / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Told og Skat
#NavnPoint
refi 1960
dova 1950
Paulus1 1733
Nordsted1 1151
Leo.peder.. 1125
transor 1100
ans 920
Busken 900
MissXX 893
10  smuller54 620
Kørsel på Tysk mc
Fra : mig-selv
Vist : 400 gange
50 point
Dato : 08-03-14 15:24

Jeg læste for et stykke tid siden, at men kunne få nummerplade til en Udenlandsk mc (hvis man ikke ønskede at lave den om til en Dansker), uden at den skulle omregistreres? og/eller told behandles - man kunne med andre ord få plade på den, hvor man `afbetalte/ afregnede´ sin kørsel pr måned, kan det passe.


 
 
Kommentar
Fra : Bille1948


Dato : 08-03-14 15:25

Du må ikke køre i Danmark på en udenlandsk indregistreret motorcykel eller bil.

Accepteret svar
Fra : JanusN

Modtaget 60 point
Dato : 08-03-14 16:11

Som dansker bosat i Danmark er det ikke nemt at få lov til at føre andet end dansk indregistrerede køretøjer i Danmark.
http://skat.dk/SKAT.aspx?oId=1716067&vId=0
/Janus

Kommentar
Fra : mig-selv


Dato : 08-03-14 16:37

Der er tale om Dansk plade på Tysk mc (Dansk synet - men uden DK papirer) - og som ganske almindelig borger.

Læste det i en annonce for et sykke tid siden, men kan ikke finde den igen.

Kommentar
Fra : JanusN


Dato : 08-03-14 16:43
Kommentar
Fra : mig-selv


Dato : 08-03-14 16:50

Det kunne det såmænd godt HAVE været, det var bare en privat person der ville sælge en importeret MC, og han skrev at man kunne køre på specielle plader fra skat.

Men det er sikkert bare disse 7 dages plader han mente.

Citat
Hvornår kan man bruge et udenlandsk køretøj i Danmark?
En person med bopæl her i landet må ikke bruge et udenlandsk motorkøretøj på færdselslovens område, medmindre kørslen sker som nævnt i registreringsbekendtgørelsen §§ 12, 15, stk. 2, 17 stk. 2 og 18 - 25.

En person, med bopæl her i landet må dog gerne føre et udenlandsk køretøj på færdselslovens område, hvis

•den registrerede ejer eller bruger er passager under kørslen eller
•køretøjet har korttidsnummerplader med en gyldighed på højst 7 dage, som er givet af en kompetent myndighed i en EU/EØS-stat, Færøerne eller Grønland, eller
•køretøjet er lejet i udlandet for en periode af højst 7 dage, føreren har ret til at føre køretøjet efter lejeaftalen, og kørslen på færdselslovens område kun sker fra grænsen direkte til det sted her i landet, hvor køretøjet efter lejeaftalen skal afleveres.


Godkendelse af svar
Fra : mig-selv


Dato : 12-03-14 17:32

Tak for svaret JanusN.

Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173642
Tips : 31664
Nyheder : 719565
Indlæg : 6383652
Brugere : 218258

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste