/ Forside/ Karriere / Erhverv / Udlejning / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Udlejning
#NavnPoint
Nordsted1 1650
dova 1256
alka 730
refi 720
RyeJensen 670
ans 667
CLAN 500
qfha 495
Ysseven 480
10  katekismus 460
Påkravsskrivelse..
Fra : Winther00
Vist : 821 gange
75 point
Dato : 10-05-13 21:12

Er en påkravsskrivelse på email gældende? Kommunikationen foregår normalt som email..
Med venlig hilsen..

 
 
Kommentar
Fra : mig-selv


Dato : 10-05-13 21:20

JA: men og så fremt.

Jeg plejer altid at betale et par kroner for lidt, og dem får jeg et opkrævningsgebyr på hele 50.- eller inkasso.
Og det er elektronisk = QXL penge sugere.
Men jeg får aldrig renter af overskydende indbetaling.

Kommentar
Fra : katekismus


Dato : 10-05-13 21:36

En e-mail er således som udgangspunkt juridisk bindende - med mindre man kan bevise, at man ikke selv har afsendt den. Dette vil formodentlig være svært.
Der er ikke sket nogen ændring i retsreglerne på dette område, men nogle afgørelser inden for de seneste år har slået retsstillingen fast også på dette område.
http://www.de.dk/Bladet/Juli+August+2003/E-mail+er+juridisk+bindende.htm


Kommentar
Fra : rotw


Dato : 12-05-13 03:17

I nogle mail programmer kun man i opsætningen bede om en bekraftigelse af modtager. Det jeg gør i stedenfor er at jeg altid og sender mailen til mig selv også på den måde håber jeg at kunne bevise hvis det skulle opstå at jeg handlet i god tro og forventet at modtager også har modtaget denne mail som jeg selv har modtaget

Kommentar
Fra : Winther00


Dato : 17-05-13 20:46

katekismus:

Lige netop ved en påkravskrivelse står det at det skal sendes som post og anbefalet, det er jo også et af undtagelserne i dokumentet, men i dette tilfælde er den normale kommunikation altid foregået som mail, derfor er spørgsmålet om mailen så alligevel kan godtages. Mailen er erkendt modtaget.


Kommentar
Fra : katekismus


Dato : 17-05-13 23:34

http://www.paragraph3.dk/pages.asp?id=74

Inkassopåkrav

I henhold til inkassolovens § 10 skal der være udsendt et såkaldt ”inkassopåkrav” til debitor, inden at sagen overdrages til inkasso. Påkravsskrivelsen kan sendes med almindelig post, pr. telefax eller e-mail – det bestemmer I selv.

Jeg forstår desværre ikke helt problematikken ud fra de givne oplysninger.


Kommentar
Fra : katekismus


Dato : 18-05-13 00:01

Jeg kan kun tolke, at email er gældende. http://www.retssal.dk/?page=emne&id=2952&indexid=33

I princippet er der ikke noget til hinder for at afsende bestridelsen via e-mail, hvis dette sker til den af inkassofirmaet angivne adresse. Dog vil man også i sådanne situationer som afsender bære bevisbyrden for, at meddelelsen faktisk er blevet modtaget.

Og du skriver at mailen er erkendt modtaget!

Vestre Landsret har i en kendelse slået fast, at det er lovligt at ophæve et lejemål via en e-mail til lejer. Kendelsen går imod tidligere praksis, hvor det krævede et anbefalet brev.
http://www.advodan.dk/nyheder/2013/3/udlejer-kan-ophaeve-et-lejemaal-paa-e-mail.aspx


Kommentar
Fra : Winther00


Dato : 18-05-13 00:03

Det er påkrav i forhold til lejeloven...


Kommentar
Fra : katekismus


Dato : 18-05-13 00:09

Ja, gik pludselig op for mig, - jeg kunne jo bare have kigget på kategorien

Kan dette bruges http://www.advodan.dk/nyheder/2013/3/udlejer-kan-ophaeve-et-lejemaal-paa-e-mail.aspx

eller ?

Kommentar
Fra : Winther00


Dato : 18-05-13 01:19

[katekismus
Tak for det, den tror jeg kan bruges


Du har følgende muligheder
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173636
Tips : 31664
Nyheder : 719565
Indlæg : 6383613
Brugere : 218258

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste