/ Forside/ Karriere / Penge / Økonomi / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Økonomi
#NavnPoint
Nordsted1 8234
ans 3763
dova 3605
refi 3378
Bille1948 2381
svendgive.. 2320
golfhouse 2300
Paulus1 1990
transor 1845
10  alka 1803
pensionsalder
Fra : mikkelberg
Vist : 811 gange
200 point
Dato : 29-11-08 16:24

Er der nogen der ved om der er en overgangsordning for førtidspensionister der overgår til folkepension? jeg mener at have læst at der i 2 år udbetales et tillæg, så pensionsbeløbet ikke ændres før man er fyldt 67 år

 
 
Kommentar
Fra : piaskov


Dato : 29-11-08 16:31

Hej .
Ja det ved jeg.
Du skal søge din kommune om det min ½ år før du skulle ha' din folkepension.
Hvis du er på den "nye" ordning har du krav på at få den forlænget til du er 67 år.
Snak med dem på borgerservice de ved alt om det.

Kommentar
Fra : Birgitta


Dato : 29-11-08 16:43

Du bevarer de tillæg, der er forskellen på folkepension og førtidspension hvis du har fået førtidspensionen før 1-1-2002:

Citat
§ 65. For personer, der er fyldt 60 år inden den 1. juli 1999, kan pension, jf. § 1, tilkendes indtil det 67. år.

Stk. 2. Uanset § 36 overgår personer, der er fyldt 60 år inden den 1. juli 1999, og som har ret til førtidspension eller invaliditetsydelse, fra den 1. i måneden efter det fyldte 67. år til at modtage folkepension.

Stk. 3. Personer, der fylder 60 år den 1. juli 1999 eller senere, og som har ret til førtidspension eller invaliditetsydelse, overgår fra den 1. i måneden efter det fyldte 65. år til at modtage folkepension.

[B]Stk. 4. Personer, der er omfattet af stk. 3, som har fået tilkendt førtidspension eller invaliditetsydelse med virkning fra før den 1. januar 2002, og som umiddelbart inden det fyldte 65. år modtager førtidsbeløb, invaliditetsbeløb eller erhvervsudygtighedsbeløb, jf. § 13, bevarer fortsat disse tillæg som 65- og 66-årige. Staten afholder udgifterne til de tillæg, der ydes til folkepensionister som 65- og 66-årige. Erhvervsudygtighedsbeløbet indgår ikke i opgørelsen af indtægtsgrundlaget for pensionstillæg og personlige tillæg efter § 29 i lov om social pension. [/B]


Herfra:
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=20626


Kommentar
Fra : Birgitta


Dato : 29-11-08 16:45
Du har følgende muligheder
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 174596
Tips : 31742
Nyheder : 719565
Indlæg : 6390221
Brugere : 218362

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste