/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6906
BjarneD 5596
Oldboston 4933
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
Parallelimport og brug af logo
Fra : Splitcane
Vist : 1046 gange
100 point
Dato : 04-07-08 16:16

Hej

Jeg importerer et kendt varemærke, som jeg videresælger via www og katalogudsendelse.

Må jeg benytte de originale logoer fra produkterne/producenten?

Hvilken lovskrift kan jeg læse, for at blive klogere?

 
 
Kommentar
Fra : taliskoko


Dato : 04-07-08 16:18

Hvis varemærket er kendt, er det højst sandsynligt beskyttet af ophavsret.

Kommentar
Fra : henrikkrebs


Dato : 04-07-08 16:27

Du må beholde de oprindelige varemærker hvis du importerer fra andet EU-land, ellers ikke.

De fyldestgørende afhandling på http://www.sam.sdu.dk/law/Divlinks/JE99/Iversen.pdf

Kommentar
Fra : RomanG


Dato : 04-07-08 18:06

Det kommer an på, hvor du importere varerne fra.
Hvis producenten første gang varen skulle sælges, har sat varen til salg i et land, der ligger inden for ESØ (altså EU-landene + en række andre æande, der har tilknytning til EU), vil du have fri adgang til at parallelimportere varene. Dette følger af varemærkelovens § 6
Når du parallelimportere varer så må du som hovedregel bruge de sædvanlige reklamemetoder. Dog må du ikke foretage en annoncering, så det parallelimporterede varemærke lider skade. Der er altså et krav om loyal markedsføring. Der er en række EU-domme, som viser dette.

Det er derimod en helt anden situation, hvis du vil drive parallelimport fra lande, der ikke hører under ESØ. Hvis varen er, første gang den skulle sælges, markedsført i et land, der ikke hører under ESØ, som er sagen lidt mere kompliceret. Her skal der som hovedregel have samtykke fra producenten, før du kan parallelimportere til Danmark/ESØ. Det vil sige, at hvis du vil importere et produkt fra Thailand til Danmark for at videresælge det, så skal du have producentens samtykke.

Derfor kan det konkluderes:
Hvis produktet du vil importere og videresælge (parallelimportere):
1: Er markedsført inden for fællesskabet = Fri adgang til at parallelimportere. Også en adgang til at bruge varemærket loyalt i forbindelse med reklame
2: Er markedsført uden for fællesskabet = Kræver samtykke fra producenten, før du må markedsføre deres produkter på ESØ-markedet. Producenten har naturligvis lidt medbestemmelse i, hvor ens produkt skal markedsføres.

Jeg håber, at det ovennævnte kunne hjælpe lidt. Bare spørg, hvis du vil have noget uddybet.

mvh. RG

Du har følgende muligheder
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 176897
Tips : 31928
Nyheder : 719565
Indlæg : 6404469
Brugere : 218793

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste