/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6606
BjarneD 5596
Oldboston 4833
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
Navngivning
Fra : Ladycatwoman
Vist : 477 gange
300 point
Dato : 26-01-06 22:55

Kirkekontoret vil/kan ikke oplyse mig om, hvad der sker, hvis jeg ikke navngiver min søn før 6 mdr. som loven siger.
Vi har en navnesag kørende, men den har efterhånden trukket ud i 4 mdr. og der er ikke lang tid til deadline. Vi har ikke i sinde at give os og slet ikke fordi de ikke kan beslutte sig i Kirkeministeriet.
Kan nogen oplyse mig om, hvad der sker?
Vores eget gæt er bøder, men kan umiddelbart ikke finde noget om det.

Mvh. T. Jakobsen

 
 
Accepteret svar
Fra : BjarneD

Modtaget 150 point
Dato : 26-01-06 23:01

Du vil få tvangsbøder.


Godkendelse af svar
Fra : Ladycatwoman


Dato : 26-01-06 23:04

Tak for svaret BjarneD.

Men kan nogen så fortælle mig, om vi taler i 10000 kr. klassen eller?
Og nu ved jeg godt man ikke skal tale om rimelighed, men vi satte sagen i gang lige efter fødslen, og det er jo som sådan ikke vores skyld, at de måske ikke kan gøre sagen færdig før efter 6 mdr.


Kommentar
Fra : BjarneD


Dato : 26-01-06 23:10

Du har accepteret mit svar til to stjerner hvilket er et dårligt svar (½ point). Burde du så ikke have ventet med at acceptere til der kom et bedre eller du havde fået svaret uddybet?

Kommentar
Fra : BjarneD


Dato : 26-01-06 23:29

Bøder der ikke er fastsat ved takster fastsættes normalt efter indtægt.
Umiddelbart vil der ikke komme krav om bøde før der ligger en afgørelse, men det er sjældne og forskellige sager så jeg tvivler på at der er klare retningslinier på området.

Kommentar
Fra : BjarneD


Dato : 26-01-06 23:31

Lidt baggrund:
Citat
3.3.1.1. Fremgangsmåden ved erhvervelse af fornavn
Erhvervelse af fornavne sker enten ved dåb i folkekirken eller et anerkendt trossamfund eller ved anmeldelse til ministerialbogen i moderens bopælssogn (i Sønderjylland personregistret). Den eller de, der har forældremyndigheden over barnet, bestemmer barnets navn. Har forældrene fælles forældremyndighed, skal de være enige herom.

Efter navnelovens § 10, stk. 2, skal et fornavn senest 6 måneder efter barnets fødsel anmeldes til ministerialbogen (personregistret) af barnets forældre eller den, der har forældremyndigheden, eller tillægges barnet ved dåb. Overtrædelse af bestemmelsen straffes med bøde, jf. navnelovens § 16, stk. 3. Der kan endvidere i medfør af retsplejelovens § 997, stk. 3, pålægges forældrene tvangsbøder, der løber, indtil navngivning sker.

I dommen gengivet i Ugeskrift for Retsvæsen 1999, side 1288, blev et forældrepar, der havde undladt inden 6 måneder at oplyse barnets fornavn til ministerialbogen, hver idømt en bøde på 400 kr. og pålagt tvangsbøder på 1.000 kr. om måneden. Forældrene ville ikke anmelde navnet til ministerialbogen, fordi den førtes af Folkekirken. Hensynet til religionsfriheden, jf. grundlovens § 68, kunne ikke føre til andet resultat.

Der er forskel på fremgangsmåden ved navngivning i Sønderjylland og i resten af landet.

Årsagen er, at Sønderjylland efter krigen i 1864 blev underlagt tysk ret. Ved genforeningen i 1920 blev denne retstilstand kun delvist ophævet. Personer, der fødes i Sønderjylland, fødselsregistreres således af en personregisterfører, mens det i resten af landet er ministerialbogsførerne, der foretager fødselsregistreringen. Det betyder, at navnesager behandles dér, hvor navneoplysningerne findes, jf. pkt. 3.4.2.1.


Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 173383
Tips : 31646
Nyheder : 719565
Indlæg : 6381823
Brugere : 218246

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste