|
|
 | Fejl i bog? Fra : leech | Vist : 2589 gange 250 point Dato : 21-05-04 21:34 |
|
jeg har for nylig investeret i en grundbog om C#.
og jeg mistænker bogen for at have fejl i koden.
grunden til dette er at efter jeg har fulgt bogens vejledninger til installation af frameworks og har kopieret den kode der står som eksempel i bogen er der fejl.
jeg har fundet at hvis jeg ændrer i stedet for at skrive "cscc test2.cs" (som der står i bogen man skal) skriver "cscc test2.cs" så vil den godt compilere. Dog ikke med den kode der er i bogen. så jeg har fudnet en ny kode fra microsofts hjemmeside som den godt vil compilere. og som virker fint. de 2 kode programmer gør stort set det samme.
koden i bogen ser således ud:
using System;
class CSdemo
{
static void Main()
{
Console.Writeline("DETTE ER EN TEST");
}
}
og koden fra microsofts hjemmeside ser således ud:
using System;
class App {
public static void Main(string[] args) {
Console.WriteLine("Hello World");
}
}
nogen der kan fortælle mig om det er en fejl i bogens kode eksemplar eller mig der har kvajet mig???
| |
 | Accepteret svar Fra : gandalf  |  Modtaget 250 point Dato : 22-05-04 02:03 |
|
Hej Leech
Det ser ikke ud til at der er fejl i din bog.
Det eneste Microsoft's eksempel gør er at bruge en "Main" med argumenter til, og det kan man sige er total irelevant i dit tilfælde, så du kan rolig holde dig til bogens eksempel. Hvis du derimod ville bruge paramentere til dit console program skal du bruge Microsoft's eksempel.
F.eks.
c:\CSdemo "dette er et eksempel"
Gandalf
| |
 | Kommentar Fra : leech |
Dato : 22-05-04 15:40 |
|
Tak gandalf.
har du nogle ideer til hvorfor jeg skal bruge cscc i stedet for csc som der står i bogen?
og hvorfor den virker på koden fra microsoft men ikke på den fra bogen?
håber du også kan svare mig på dette...
| |
 | Kommentar Fra : duckZer0 |
Dato : 05-06-04 12:54 |
|
der er efter hvad jeg kan se en lille fejl i den kode fra bogen og det er at WriteLine skal være med stort L
| |
 | Kommentar Fra : leech |
Dato : 05-06-04 21:40 |
|
right... godt set duckZer0...
dummeslag til mig!
| |
 | Godkendelse af svar Fra : leech |
Dato : 13-06-04 14:58 |
| | |
 | Du har følgende muligheder | |
|
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.
Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
| |
|
|