/ Forside/ Karriere / Penge / Investering / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Investering
#NavnPoint
DAF_direk.. 3512
refi 2931
Nordsted1 2585
vagnr 1890
jakjoe 1499
o.v.n. 1010
transor 980
granner01 904
e.c 860
10  miritdk 860
underskud på investeringsforening bevise
Fra : lham
Vist : 1141 gange
100 point
Dato : 09-05-11 06:58

Har investeringsbeviser ( fortrinsvis korte danske obl. ) i investeringsforeningen Dexia. Kursen er faldet en del det sidste års tid. Hvis jeg sælger af dem får jeg jo et underskud i forhold til købspris 2005. Er underskuddet fradragsberettiget i kapitakindkomst på selvangivelsen ?

 
 
Kommentar
Fra : hawaii7


Dato : 09-05-11 09:43

Nej, du har da ikke haft noget tab.
Måske næste år stiger de til over det beløb du har købt dem for.
Det er som at spille i lotteri at bruge penge på sådanne "dumme ting".


hawaii7

Kommentar
Fra : snaptil


Dato : 09-05-11 10:26

jeg skal lige forstå dig korrekt. har du haft underskud i forhold til anskaffelsessummen?

Reglerne er ændret så du har fradrag for alle typer investeringsforeninger som person, efter den 1/11-2011. Læs evt. ABL § 21.

udloddende obliagtionsbaseret investforening, kan fratrække tab i kapitalindkomst efter resalisationsprincip/gennemsnitsmetode.

Kommentar
Fra : snaptil


Dato : 09-05-11 10:27

ups 1/1 2011 er reglerne ændret

Kommentar
Fra : lham


Dato : 09-05-11 11:09

Snaptil
Jeg har ikke haft un derskud , men får det i forhold til købsummen når jeg snart skal sælge en del af dem.

?? 1.1.11 Hvad er reglerne så nu

Kommentar
Fra : snaptil


Dato : 09-05-11 12:23

Ilham, tjek din skattemappe og fortæl mig hvilken type investeringsforening dit værdipapir er. Er det udloddende eller akkumelerende investforening?

Kommentar
Fra : lham


Dato : 09-05-11 14:24

snapti
Dexia korte obl.

udloddede eller akkumulerede -jeg aner det ikke og kan heller ikke finde noget i skattemappen.

jeg synes det ser ud til at det ikke mig der kan fratrække underskud men investerinsforeningen sådan som du senest beskriver det ?

Fra Dexia får jeg bare et årligt udbytte pr bevis som vedtages på generalforsamlingen .

Accepteret svar
Fra : VVSKONGEN

Modtaget 50 point
Dato : 09-05-11 19:13

Spørg i din bank, jeg mener at når de er erhvervet før de nye regler kan du lave fradrag på tab.

Godkendelse af svar
Fra : lham


Dato : 17-05-11 06:12

Tak for svaret VVSKONGEN.
Har talt med både Bank og Sattevæsen: ingen fradrag på tab på den type investeringsbeviser. ØV

Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 177348
Tips : 31960
Nyheder : 719565
Indlæg : 6407366
Brugere : 218867

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste