/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6906
BjarneD 5596
Oldboston 4933
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
Hvor længe må man gemme video/billeder?
Fra : allanni
Vist : 1108 gange
200 point
Dato : 21-02-11 08:30

Når man bliver filmet eller fotograferet ved butikker, broer, centre o.l. hvor længe må disse billeder/film så gemmes?
Er der nogen der ved det?

 
 
Kommentar
Fra : snaptil


Dato : 21-02-11 08:47

tror du skal søger i dataloven, hvis der skulle være et maks på.

Kommentar
Fra : Nordsted1


Dato : 21-02-11 09:13




Citat
•Indsamlede oplysninger skal slettes eller anonymiseres, når det ikke længere er nødvendigt for den dataansvarlige at være i besiddelse af oplysningerne i en form, der gør det muligt at identificere den enkelte person (persondatalovens § 5, stk. 5). Også denne regel skal sikre mod dataophobning.


http://www.datatilsynet.dk/offentlig/tv-overvaagning/opbevaring-sletning-og-videregivelse/

Kommentar
Fra : refi


Dato : 21-02-11 13:08

Rent lovmæssigt kan de bevares til evig tid - hvis det har et legitimt formål at bevare dem.....

Du er allerede fra fødsel registreret - og det slettes ALDRIG

Kommentar
Fra : eschultz


Dato : 22-02-11 03:58

Hvis du kommer med på et billede, hvor du ikke er hovedmotivet, altså bare tilfældigvis med på billedet, er der ingen forældelsesfrist på det overhovedet.
Et sådant billede kan opbevares og sælges til hvem som helst (af fotografen) til evig tid.

Du har følgende muligheder
Dette spørgsmål er blevet annulleret, det er derfor ikke muligt for at tilføje flere kommentarer.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 177349
Tips : 31960
Nyheder : 719565
Indlæg : 6407371
Brugere : 218867

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste