/ Forside/ Karriere / Erhverv / Jura / Spørgsmål
Login
Glemt dit kodeord?
Brugernavn 

Kodeord  


Reklame
Top 10 brugere
Jura
#NavnPoint
RyeJensen 11840
Nordsted1 11095
dova 10393
refi 7375
ans 6906
BjarneD 5596
Oldboston 4933
Paulus1 3538
themis 2862
10  jakjoe 2566
Nytegnet forsikring
Fra : jensknudsen
Vist : 430 gange
50 point
Dato : 06-12-08 14:56

Hejsa I kloge mennesker derude på nettet!
Håber nogen kan hjælpe mig med følgende spørgsmål:

Kan et forsikringsselskab med varsling - men uden kundens skriftlige eller mundtlige samtykke - dele kundens indboforsikring (som tidligere gratis indeholdt en årsrejseforsikring) op i to nye forskringer: indboforsikring og årsrejeforskring med hver deres policenr og præmie?

 
 
Accepteret svar
Fra : refi

Modtaget 60 point
Dato : 06-12-08 15:02

Hvis IKKE du har sagt FRA - så ja.....

Der har med al sandsynlighed stået på den varsling at det ville ske automatisk med mindre du ønske noget andet....

Da du ikke har reageret - så JA....

Kommentar
Fra : henrikkrebs


Dato : 06-12-08 15:05

Læs forsikringsbetingelserne (som kunden skriftligt har givet sin accept af). Der står at selskabet kan ændre vilkår. Det er kun det de har gjort. Kunden har naturligvis rettigheder (varsel og opsigelsesmuligheder), men det lyder ikke som om det er det der er problemet.

Kommentar
Fra : transor


Dato : 06-12-08 15:48

de kan gøre det ved forsikringsterminens udløb, og du kan lade være med at acceptere. Så må du finde en anden forsikring.

Godkendelse af svar
Fra : jensknudsen


Dato : 06-12-08 16:21

Tak for hurtigt svar.

Kommentar
Fra : refi


Dato : 06-12-08 16:33

Selv tak....

Kommentar
Fra : henrikkrebs


Dato : 06-12-08 16:43

refi skrev
Citat
Hvis IKKE du har sagt FRA - så ja.....


Det er et lidt vanskeligt område om negativ aftaleindgåelse og passivitet kan benyttes til at indgå aftaler. Princippet i Aftalelovens §8 medfører at den erhvervsdrivende ikke kan bruge den negative salgsmetode som et smuthul. Så generelt er det ikke nok at kunden ikke siger FRA.

(frit citeret fra http://www.retssal.dk/emneindex.php3?vis=n&side=408)

I DETTE tilfælde tror jeg dog (uden at have læst forsikringsbetingelserne) at der ikke er problemer. Der står sikkert noget om at selskabet med en vis frist kan ændre vilkår (og at kunden kan bruge dette som begrundelse for at opsige sin forsikring). Og det der er sket er jo ikke andet end at vilkår er blevet ændret.


Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 177409
Tips : 31962
Nyheder : 719565
Indlæg : 6407779
Brugere : 218874

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste